6 Yaş Sınıfı

6 yaş

İlkokula hazırlık 6 yaş gruplarımızın çalışmalarında öncelikli hedefimiz, çocuklarımızın ince motor becerilerini geliştirmek ve hızlandırmaktır. Çocuklarımıza masada doğru oturuşun önemini kavratma ve kalem tutma becerisi (bilek egzersizleri, parmak alıştırmaları, havada çizgiler, hayali çizgiler) kazandırılmaktadır.

Bu çalışmalar ile  hem çocuklarımızın yazı yazma ergonomileri desteklenmekte hem de  okuma yazmaya hazırlıkları sağlanmaktadır.Yine aynı şekilde bilişsel test kitapları ve çalışma sayfaları ile bu çalışmaların sürekliliği eğlenerek öğrenme felsefesine uygun şekilde sürdürülmektedir. El sanatları dersimizde bol bol makas tutma ve makas kullanma, yırtma yapıştırma, boyama, şekil verme, katlama alıştırmalarına yer verilmektedir.

Okuma yazmaya hazırlık çalışmalarında Montessori yöntemi ile paralel olarak ses eğitimi çalışmaları (doğru kalem tutma, düzgün çizgiler çizme, kağıt üzerinde baskıyı azaltma, kum havuzunda el egzersizleri, seslerin yazılış yönleri vb) yapılmaktadır. İlkokula destek vermek amacı ile hareketli harflerin kullanımı ve zımparalı harflerin kullanımı  gün içinde desteklenmektedir.Matematiksel zekalarını geliştirici matematik materyallleri ile çalışmalar yapılmaktadır.Bu etkinlikler kapsamında montessori dersimizde 5 duyumuza hitap eden duyu materyalleri ile görsel, işitsel, dokünsal becerileri geliştirici çalışmalar, pratik hayat aktivitelerini (fermuar çekme, düğme ilikleme, ayakkabı bağlama vb.) destekleyici çalışmalar yapılmaktadır.